Kinesiology taping

Centrum Rehabilitacji Sthénos

To metoda wspomagania leczenia przy dolegliwościach bólowych układu ruchu. Powstała w latach 70 w Japonii. Metoda polega na aplikacji bezpośrednio na skórę specjalnej taśmy (plastra). Taśma działa na skórę wyłącznie mechanicznie - nie jest nasączona żadnym lekiem - o co pytają często pacjenci (czasami jest mylona z plastrami typu „capsiplastr”, które można kupić w aptece). Przyklejenie taśmy daje efekt przeciwbólowy poprzez - zależnie od rodzaju aplikacji - wzmożenie przepływu limfy (efekt przeciwobrzękowy), poprawę mikrokrążenia, zmniejszenie napięcia mięśniowego, dociążenie lub odciążenie mięśni. Efekt leczniczy trwa do 14 dni. Kinesiology taping można powtarzać przez cały okres leczenia, rehabilitacji. Przed zastosowaniem tej metody leczenia przeprowadzamy wstępną diagnozą i ocenę napięć mięśniowych.

W naszym Centrum uważamy, że zamiast używać leków przeciwbólowych, które NIE LECZĄ tylko tłumią ból, lepiej przykleić PLASTRY. Oszczędzamy wówczas żołądek i wątrobę ponieważ taśmy działają stricte w miejscu schorzenia, bólu, urazu (dlatego kobiety w ciąży tak często odwiedzają nasz gabinet). Do stosowania kinesiology tapingu nie ma żadnych przeciwskazań z wyjątkiem otwartych, niegojących się ran oraz sporadycznie występujących alergii.

Aby aplikacja była maksymalnie skuteczna, powinna zostać wykonana przez fizjoterapeutę – osobę, która zna anatomię człowieka, dokładne miejsca przyczepów i przebieg poszczególnych mięśni. Obserwujemy, że wiele osób próbuje stosować taśmy Kinesio na własną rękę lub robią to przypadkowe osoby. Źle wykonana aplikacja nie pomaga, a często wywołuje efekt przeciwny - dolegliwości bólowe zwiększają się.

Realizacja strony: Pracownia Inaton